Menu

S miminkem do Chorvatska

Nedávno se nám narodilo miminko a i když nám spousta lidí říkala “s dítětem se už nikam nepodíváš”, rozhodli jsme se jet se s ním někam podívat už když mu byly 4 měsíce. Samozřejmě jsem z toho ale byla trochu (hodně) nervózní a googlila jsem si o cestování s mimčem každý prd. Ráda bych to v tomhle článku teď nějak shrnula, kdyby se našel ještě nějaký plašan, co musí taky nutně vyrazit, ale rád by si na tohle téma nejdřív přečetl milion zkušeností od lidí na netu, kteří už s miminkem do Chorvatska nebo jinam jeli.

Obsah článku: Před cestou (co zařídit, co s sebou), cesta, (jak jet, kdy jet), na místě (ubytování, typ dovolený)

Plitvicka jezera, Chorvatsko

PŘED CESTOU

CO ZAŘÍDIT

Miminku musíte nechat udělat občanku nebo cestovní pas, záleží samozřejmě, kam chcete vyrazit. My sice jeli jen do Chorvatska, ale jelikož plánujeme cestovat v budoucnu i někam dál, rozhodli jsme se rovnou pro pas. Víc informací na tohle téma naleznete například ZDE, ale sem vám ještě napíšu mojí zkušenost.

O pas jsem šla zažádat na městský úřad, s sebou jsem musela mít svojí občanku, rodný list dítěte, no a dítě :). Šla jsem tam sama a to teda moc nedoporučuju, jelikož miminko tam fotěj, a to tak, že dítě vám sedí na klíně a vy si musíte dát mezi sebe a vaše dítě půjčenou bílou plenu, aby mělo bílé pozadí (a zároveň ho musíte držet, aby nespadlo, ale vaše ruce nesměj bejt na fotce vidět). Mě to připadalo fyzicky neproveditelný, nikdo mi nepomohl a já se tam s tím prala několik minut. Nicméně zvládnout se to dalo. Na vyřízení pasu měli 30 dní, ale byl hotový asi za dva týdny a platila jsem stovku.

Cestovni pas miminko

CO S SEBOU

Co si vzít s sebou je samozřejmě na každym, žádnej univerzální seznam bych nehledala, protože jsme každej zvyklej na něco jinýho. Co jsem ale třeba já balila pro mimčo…

• spoustu oblečků (s ohledem na počasí)
• opalovací krémy (i když dítě nesmí na sluníčko – do stínu)
• pár hraček
• lahvičku
• věci na přebalování
• měkkou podložku (aby ho na pláži netlačily kamínky)
plážový přístřešek (abysme si mohli udělat kdekoliv stín a závětří)
• kočárek
• teploměr a paralen (kdyby náhodou)

S kocarkem na dovolene

CESTA

JAK JET

Vzhledem k tomu, že našemu synovi byly v té době jen 4 měsíce, nechtěli jsme ho brát do letadla (ne že by se to nesmělo, ale říkali jsme si, že by mu mohly být nepříjemné změny tlaku), a tak jsme se rozhodli jet autem. Chtěli jsme někam blízko, ale zároveň někam k moři na koupání, takže to vyhrálo Chorvatsko.

Do Chorvatska s miminkem

KDY JET

Navigace nám psala přibližně 10 hodin jízdy. Přemejšleli jsme, jestli jet na noc nebo přes den. Bylo mi jasný, že pro miminko asi nebude žádná hitparáda bejt takovou dobu v autosedačce a pročítala jsem diskuze, jak to lidi dělaj, aby to pro mrňousky bylo co nejmenší zlo. Vesměs to stejně každý řeší jinak.

My jsme se nakonec rozhodli jet přes den, respektive vyjet ve 3 ráno a na místo dojet večer, abysme měli dostatek času každý dvě až tři hodiny někde zastavit a udělat si tam alespoň hodinovou pauzu na protažení, ať se malýmu neničí záda. To byl nápad. Přijeli jsme za tmy a z cesty jsem byla vyřízená. Táhlo se to, neutíkalo to, maličkej už byl taky dost otrávenej a když jsme konečně dorazili, pořádně plakal. To jsem měla chuť si nafackovat, že co mě to napadlo za kravinu takhle s ním někam jezdit.

Nicméně, tohle byla jediná situace, kdy tam plakal. Celá dovča pak byla skvělá a všichni jsme si to neskutečně užili. Zpátky jsme už ale jeli radši na noc, aby to nebylo tak dlouhý a takovej vopruz. A to bylo o hodně lepší! Zastavovali jsme minimálně, kdo neřídil, tak to prospal, a bylo to o dost lepší, než jet přes den s přestávkama.

S miminkem v Chorvatsku

NA MÍSTĚ

UBYTOVÁNÍ

Ubytování jsme si sehnali předem přes Airbnb, celý byt na týden. Byla to jedna z nejlevnějších nabídek, ale bylo to tam krásný a kousek od pláže (jeden z domků na fotce – konkrétně TENHLE).

Chorvatsko ubytovani

TYP DOVOLENÝ

My spíš než “na dovolenou” jezdíme “cestovat”, jakože, pořád býváme na cestě, chodíme na dlouhý treky a zkoumáme, co se dá. Teďka jsme ale udělali výjimku a bylo to spíš poflakování po plážích než nějaký větší vejletění. Abych řekla pravdu, moc jsem se na to s miminkem necejtila a chtěla jsem radši poklidnější program. 

O tom, kam jsme se nakonec podívali, kde přesně jsme byli, a tak různě o té dovolené, o tom napíšu v dalším článku zase jindy. Tohle mělo být hlavně o cestě s miminkem do Chorvatska jako takové.

Na závěr bych ráda napsala něco jako “pokud váháte, jestli s mimčem někam vyrazit, určitě do toho, bude to skvělý”, ale nenapíšu to, protože to tak být může, ale taky vůbec nemusí. Každopádně, pro nás to byla pecka a jsem vážně ráda, že jsme vyrazili. 

U more s miminkem

Máte taky zkušenost s cestou s miminkem do Chorvatska nebo i někam jinam za hranice? Budu ráda, když se o ní podělíte v komentářích 🙂

4.8 4 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

[…] Pokud se rozhodnete, že do toho jdete, nezapomeňte pro dítě včas zařídit nějakej cestovní doklad (pas nebo občanku). Psala jsem o tom v článku TADY. […]

Tereza
1 rok před

Dobrý den, myslíte, ze by se taková dovolená dala zvládnout i s 2,5 měsíčním prckem? Jak je to třeba s ockovanim? Dekuji za odpověď 🙂

Lux
1 rok před
Reply to  Tereza

Dobrý den, no jasně, pokud se na to cejtíte vy 🙂 s očkováním – to se zeptejte potom pediatra, jak to bude vycházet, ale neměl by to bejt problém. My jsme měli nějaký vakcíny v tý době rozočkovaný a chyběli nám doočkovat nějaký dávky, na který jsme šli po návratu. Nijak nevadilo, že to malej neměl doočkovaný před cestou.

O nás

Jsme Martin a Lucka Břečkovi. Rádi cestujeme a jezdíme na výlety do přírody, většinou co nejvíce nízkonákladově.

Na cestách hodně fotíme, natáčíme a doma si potom zapisujeme různé poznatky a zážitky. Rozhodli jsme se to s vámi sdílet a poslat dál to, co jsme si sami zjišťovali.

Na našem blogu tedy najdete tipy na výlety po Čechách i v zahraničí, plus spoustu dalších praktických informací spojených s naším způsobem cestování.

Více o nás a našem blogu ZDE

Nedávné články