Menu

Jak shánět levné letenky

Spousta z vás určitě ví, jak na levné letenky, máte nějaký svůj způsob, nebo vám to přijde jasné. Nám už teď také, ale když jsme s cestováním začínali, neměli jsme vůbec páru, jak si letenky bez cestovky sehnat a natož, abychom je sehnali třeba nějak výhodně. Za posledních pár let jsme letěli 15x, z toho jsme několikrát platili za let méně než 1 000 Kč. Máme s tím už nějaké zkušenosti, a tak jsme pro vás připravili tento článek.

Kde levné letenky hledat?

My máme v podstatě takové dva způsoby, jak letenky sháníme.

1) Sledování stránek nabízejících přehled zlevněných letenek

Tohle je asi nejjednodušší způsob. Prostě koukáte, co je kde zrovna za nabídky a něco si vyberete. My takhle sledujeme tři stránky:

• Honzovy letenky

Honzovy letenky jsou české, moc pěkně udělané stránky. Téměř každý den se zde objevují nové nabídky. U každé bývají i praktické informace, třeba jak se dostat na letiště, kde sehnat ubytování, nebo tak něco. Vždy je tam odkaz na přímého prodejce letenek, kde se dají letenky zakoupit. Díky téhle stránce už jsme koupili letenky několikrát.

• Cestuj levně

Stránky Cestuj levně jsou také česky a jsou víceméně podobné, jako ty Honzovy letenky. Nabídky bývají také zajímavé, ale i když už ani nevím proč, nikdy jsme si přes ně ve finále letenky nekupovali.

• Fly4free

Pokud umíte trochu anglicky, doporučuji i stránky Fly4free. Nabídky mají také zajímavé a párkrát jsme díky nim už letenky koupili.

Dalších podobných stránek je spousta, můžete si vybrat a sledovat nějaké úplně jiné. Nám vyhovují tyto, tak sledujeme tyto, ale je to na každém. Můžete třeba sledovat stránky jenom jedny, my sledujeme tři, protože čím více stránek, tím více různých nabídek, ale jinak je to fuk. Spoustu z nich navíc můžete sledovat i na facebooku (třeba právě ty Honzovy letenky tam mají hezky aktivní stránku).

Nízkonákladový let

2) Sledování nabídek přímo konkrétních leteckých společností

Sledovat můžete také stránky nějaké společnosti, se kterou byste chtěli letět. Můžete koukat, co přímo oni nabízejí zrovna za akce. Nebo pokud víte termín a destinaci, můžete sledovat konkrétní nabídku letenek a třeba vypozorujete, že aktuálně klesla cena a je výhodné letenky koupit. My takhle moc společností nesledujeme, ale když už tak tyto:

• Ryanair

Ryanair cestujeme nejčastěji. Mají opravdu hodně levné letenky, často i bez akce. Nedoletíte s nimi kdovíjak daleko, spíše po Evropě nebo okolí, ale ceny mají super. Na jejich stránkách se dá najít i výpis právě slevněných letů.

• Wizz Air

Se společností Wizz Air jsme letěli párkrát, nelétají od nás do mnoha destinací, ale super letenky se u nich dají sehnat také, třeba na Island. Často nabízí velkou slevu pro členy jejich klubu. Členství něco stojí, ale sleva za let může být ve finále tak výhodná, že se to vyplatí zaplatit.

Letadlo Ryanair

A jak tedy ty letenky přesně koupit?

Každý dopravce má trochu jiné stránky, tak nemá úplně smysl dávat sem nějaký návod na co kde kliknout a tak. Každopádně, vůbec nic těžkého na tom není, po každé si zvolíte už konkrétní datum a místo, no a dáte koupit :).

Nákup zaplaťte rovnou přes internet a letenku si potom nezapomeňte vytisknout nebo stáhnout do telefonu (to většinou stačí, některé společnosti na to mají i aplikace).

Pár dní před odletem nezapomeňte udělat takzvaný check-in. To se zase u každého dopravce dělá maličko jinak, ale určitě potom najdete na jejich stránkách, jak na to.

Jak na levné letenky

Další tipy, jak ušetřit

K letenkám si nevybírejte sedadla

Když kupujete letenku, většinou si můžete zvolit, jestli si chcete sami vybrat, kde budete sedět, nebo jestli vám budou sedadla přidělena náhodně. Samozřejmě, výběr sedadel bývá často zpoplatněn, takže vám tím ve finále stoupne cena letenky. Pokud si sedadla takto nedokoupíte, při check-inu nějaká dostanete.

My to tak děláme pokaždé a když chceme sedět vedle sebe, zeptáme se souseda, jestli by se nechtěl prohodit a většinou je mu to jedno a prohodí se, takže vedle sebe stejně nakonec sedíme. A někdy se také povede to, že letadlo není plné a je vedle nás místo, nebo se můžeme někam přesunout, takže by pro nás bylo kupování sedadel zbytečné.

Sedadla v letadle

Cestujte s malým zavazadlem

Hodně ušetříte, když si koupíte nejlevnější variantu letenky bez velkého zavazadla a vyrazíte jenom s malým batůžkem (příručním zavazadlem). Je mi jasné, že ne každému by vyhovovalo mít s sebou tak málo věcí, ale nám to třeba vůbec nevadí a naprosto nám to stačí. On toho totiž člověk ve skutečnosti zase tolik nepotřebuje. Letenky s velkým odbaveným zavazadlem do 15 kg jsme kupovali jen jednou, když jsme letěli pryč na dva týdny. A také jednou, když jsme letěli na týden, tak si to zavazadlo dokoupil pouze jeden z nás dvou a stačilo nám to. Jinak létáme vždy jen s malými batohy, vystačí nám to na prodloužený víkend, ale většinou i na ten týden.

Ze začátku jsme zavazadla měřili, aby byly velikostně přesně dle norem předepsaných leteckou společností. Postupně jsme ale zjistili, že to vůbec nikdo nekontroluje a už to neměříme. Určitě to někdy máme i trochu větší, ale za těch 15 letů se nám nestalo ani jednou, že by rozměry někdo kontroloval.

Jo a navíc, když letíte pouze s malým, příručním zavazadlem, nemusíte ztrácet tolik času na letišti, jako kdybyste museli odbavovat velké zavazadlo, což je super.

Příruční zavazadlo

Létejte kdykoliv a kamkoliv

Neomezujte se destinací a termínem letu. Obecně by se podle mě dalo říct, že pokud nemáte pevně dáno KDY a KAM a chcete prostě jenom někdy někam vyrazit, budou se vám levné letenky shánět velmi jednoduše. Prostě kouknete „co je ve slevě“ a vyberete něco výhodného. Stejně to má všude něco do sebe a je to tam ve finále parádní.

Pokud máte určený termín i destinaci, bude pravděpodobně trvat déle, než narazíte na výhodnou nabídku přesně toho, co zrovna potřebujete. Nicméně, můžete mít také kliku a narazit na to hned, jak začnete hledat.

Levný let

Sledujte i lety z blízkých zahraničních letišť

Rozhodně nemusíte létat jenom z Čech, letenky v hodně případech vyjdou o dost levněji ze sousedních zemí. My létáme tak půl na půl, někdy z Česka, někdy odjinud, podle toho, co se nám více vyplatí. Létání ze zahraničí má své výhody. Můžete tím ušetřit poměrně dost peněz. Podíváte se i někam jinám (například když letíte z Německa, můžete si cestu naplánovat tak, abyste tam měli pár hodin času a mohli si to tam také prohlédnout). No a je to větší dobrodrůžo, než prostě jenom v Praze nasednout do letadla.

Nevýhody to má ale také. Na letiště v zahraničí se logicky musíte nějak dostat. Nám nejlepší volbou přijde většinou autobus (Flixbus nebo RegioJet), který samozřejmě ale také něco stojí (přesto se to často vyplatí i tak). Cestou na letiště ztratíte nějaký čas, třeba i hodně času, pokud je to letiště daleko. Vždy se nezapomeňte podívat, kde přesně letiště je a rovnou se zamyslete nad tím, jak se tam dostanete. Mě se jednou povedlo v obrovském nadšení koupit letenky za pár šušňů s odletem asi v 7 ráno z Německa, z letiště u Düsseldorfu. Říkala jsem si “Německo je blízko, tam jsme hned, to bude paráda”. Paráda to nebyla a když jsme pak plánovali, jak se do takové horoucí díry v tuto ranní hodinu dostaneme, měla jsem sto chutí nechat letenky propadnout. Takže pozor na to, musí se u toho trošičku přemýšlet, na což já občas zapomínám 🙂

Letiště v zahraničí

Pokud má váš let zpoždění, požádejte si o vrácení peněz

Některé společnosti nabízí finanční kompenzaci, pokud má jejich let zpoždění. Určitě stojí za zkoušku o to zažádat. Nám se v roce 2018 povedlo, že jsme letěli s Ryanair z Korfu do Prahy a měli jsme zpozdění 3 hodiny a asi 3 minuty. Podali jsme stížnost a vrátili nám každému v přepočtu asi 10 000 Kč, dokonce i přes to, že letenka stála zhruba 1 250 Kč. Formuláře jsme vyplňovali z domova online, byl to trochu opruz, ale stálo to za to. Tady je kdyžtak návod, jak na to konkrétně u toho Ryanairu (+ více podmínek v nařízení EU 261/2004).

Letadlem na Korfu

Doufáme, že bude pro někoho náš článek užitečný. Pokud byste se k tomu, jak shánět levné letenky, chtěli na něco zeptat, budeme rádi, když se zeptáte v komentářích, popř. nám napíšete mail 🙂

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

O nás

Jsme Martin a Lucka Břečkovi. Rádi cestujeme a jezdíme na výlety do přírody, většinou co nejvíce nízkonákladově.

Na cestách hodně fotíme, natáčíme a doma si potom zapisujeme různé poznatky a zážitky. Rozhodli jsme se to s vámi sdílet a poslat dál to, co jsme si sami zjišťovali.

Na našem blogu tedy najdete tipy na výlety po Čechách i v zahraničí, plus spoustu dalších praktických informací spojených s naším způsobem cestování.

Více o nás a našem blogu ZDE

Nedávné články